لینک برگشت >>
  چالیـدره چالیـدره۱۳۹۷/۰۱/۰۶

  مجموعه تفریحی چالیدره در ۱۷ کیلومتری شهر مشهد در جاده طرقبه ابتدای راه روستای نغندر واقع شده است. چالیدره نام دره ای است که از طریق رودخانه جاغرق تغذیه می شود و جاذبه ای طبیعی و چشم نواز در این منطقه ایجاد کرده است. مساحت این مجموعه حدود 160 هکتار و ارتقاع آن از سطح دریا 1433 متر می باشد.
  سد خاکی چالیدره در سال 1381 به بهربرداری رسید و علاوه بر تاثیر گذاری بر تامین آب منطقه و آبرسانی به زمین های کشاورزی اطراف، به عنوان مجموعه تفریحی توریستی مورد توجه قرار گرفت. این سد حدود 1 میلیون لیتر آب در خود ذخیره می کند و در کنار چشم اندازهای طبیعی اطراف سبب وجود آب و هوایی دلپذیر شده است.
  استقبال گردشگران از این منطقه طبیعی باعث شد تا روز به روز بر امکانات تفریحی و رفاهی این مجموعه افزوده و چالیدره جز مناطق مهم گردشگری مشهد محسوب شود. کاشت هزاران اصله درخت در فضای سبز این سد، ایجاد آلاچیق ها، رستوران ها و سایر امکانات از جمله اقدامات شهرداری طرقبه و سازمان گردشگری در این منطقه می باشد.

   

  از جمله امکانات موجود در چالیدره می توان به موارد زیر اشاره کرد.
  1-    رستوران
  2-    کافی شا‍پ
  3-    لمکده
  4-    تله سیژ
  5-    قایق موتوری
  6-    قایق پدالی
  7-    ماهی گیری
  8-    بانجی جامپینگ
  9-    برج گردان
  10-    ترن کوهستان
  11-    اسکله تفریحی
  12-    کشتی تفریحی
  13-    دکتر ماهی (ماساژ ماهی)
  14-    عکاسخانه سنتی
  15-    امکانات تفریحی ویژه کودکان
  16-    آموزش غواصی و قایق سواری و ....

  چالیدره با فراهم نمودن شرایط تفریحی ویژه و با وجود مناظر طبیعی بسیار، به خوبی پذیرای گردشگران بوده و به منطقه ای جذاب و توریستی تبدیل شده است.